Rafting i splavarenje Srbija » PONUDA
Napomene
-svi naši dogovoreni raftinzi se održavaju bez obzira na vremenske prognoze ili meteorološke uslove (izuzetak su temperature ispod 0C)
-klub snosi troškove osiguranja za svakog učesnika raftinga
-minimalan broj učesnika je 4 osobe – za manje grupe postoji mogućnost priključenja drugoj grupi
Srednjevekovni Grad Maglič sagradio je Kralj Uroš, sin Stefana Prvovenčanog i unuk velikog župana Stefana Nemanje, rodonačelnika Nemanjičke dinastije u prvoj polovini 13 veka. Svoju nevestu, Francusku princezu Jelenu Anžujsku, koja jeu Srbiju stigla oko 1250. g, dočekao je darovima i ljubavlju, kakva nije zabeležena u istoriji kraljevskih dinastija. Sa svojim podanicima zasadio je klisuru Ibra plavim jorgovanima da procvetaju kada u njegovu Srbiju stigne Jelena Anžujska. Ovaj kraj od tada ostade kao Jelenina i Uroševa ,,Dolina jorgovana“.
Manastir Studenicu sagradio je Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjići. Crkva je građena u periodu od 1183 do 1196. godine, dok je njeno oslikavanje završeno 1209. godine. Godine 1208. Nemanjino telo položili su u kameni sarkofag Bogorodičine crkve njegovi sinovi sv.Sava, Stefan i Vukan. Studenica je bila i ostala najznačajniji među svim srpskim manastirima.
Izgradnja velike zadužbine prve srpske dinastije, Nemanjića, počela je 1206. godine. Tu su se odvijali presudni događaji za našu srednjevekovnu istoriju - od proglašenja Save Nemanjića za prvog arhiepiskopa (1219), preko održavanja crkveno-državnog sabora (1221) - do krunisanja vladara dinastije Nemanjića. Sveti Sava je iz Studenice u Žiču preneo mošti brata i kralja Stefana Prvovenčanog, tada proglašenog za svetitelja.
Željko Košanin je idejni tvorac i glavni graditelj ovog vanvremenskog zdanja i jedan od pokretača manifestacije „Dani jorgovana“. Nadahnut bogatom i slavnom istorijom ovog kraja, on već više od trideset godina predano i pažljivo radi na uobličavanju ovog mesta, otvorenog za sve posetioce željne da vide i dožive nešto autentično i neobično. Od ručno pravljenog nameštaja, gde se nalazi i replika prestola Stefana Prvovenčanog izrađena iz jednog masivnog komada drveta, preko samovara od srebra, porculana sa engleskog dvora, srebrnog escajg iz hotela Ric iz Pariza, do prepisa značajnih srednjovekovnih spisa, drugih umetnina i vrhunske domaće tamjanike, sve odiše posvećenošću i jedinstvenošću. U toj zbirci su i skulpture Ivana Meštrovića i Jovana Soldatovića, Rubensove i Kaloove slike, srpske i ruske ikone iz 17.veka, bodež kralja Aleksandra i mnogi drugi vredni predmeti.
U svakoj opciji postoji mogućnost organizacije obroka u kampu (roštilj, sač, riba, vege i vegetarijanska) uz doplatu po dogovoru
Cena obroka je od 1 - 8 eur !!!
Osman i Halčo - domaćini kampa Brunoraft su zaduženi za dobru atmosferu i odličnu klopu.
Manastir Davidovica potice iz 13. veka, zaduzbina je Nemanjica, odnosno monaha Davida (zupan Dimitrije), unuka Stefana Nemanje.
Vodopadi na Sopotnici na planini Jadovnik su najbogatiji vodom, samo što se reka raspršila na sve strane i stvorile bezbroj manjih vodopada. Postoje tri nivoa, a najveći vodopad pada sa visine oko 25 metara.
Crkva Svetog arhistratiga Gavrila, u narodu poznata kao manastir Kumanica iz XIV je veka. Nalazi se na putu od Prijepolja do Bijelog Polja, na samom ulazu u limsku klisuru.